Company Profile

1984 yılında faaliyet göstermeye başlayan “ Karaören Mimarlar Architects ” firması mimarlık, restorasyon, inşaat, taahhüt, danışmanlık, tasarım ve iç mimarlık alanlarında hizmet vermektedir.

Günümüze kadar gerçekleştirilen çalışmalar arasında konut, ofis, mağaza, otel gibi projeler ve uygulamaları yer almaktadır.

Bu projeler arasında, İstanbul Boğazı kıyısı ve çevresinde konut planlama ve restorasyon projeleri ile, daha sonra 2000’li yılların başından itibaren özellikle İstanbul’un  Beyoğlu, Pera bölgesinde “ Pera Restoration Projects by Karaören Architects ” adıyla gerçekleştirilen bir dizi konut planlama, geliştirme ve yenileme projeleri ön plana çıkarlar.

Türkiye’de kaliteli inşaat üretiminin sağlanmasında yaşanan zorluklara karşın aynı firma çatısı altında üretilen projelerin yine aynı çatı altındaki organizasyonlarla inşai üretiminin de planlanması ve uygulanmasının getirdiği avantajlar, firmanın yapısının zaman içerisinde önce kendi tasarladığını inşa eden bir inşaat firmasına, daha sonra kendi geliştirdiği yatırımı tasarlayan, geliştiren ve değer kazandıran bir yapıya ( iş geliştirme / development ) dönüşmesi sonucunu getirmiştir.

Bu iş geliştirme projeleri neticesinde ortaya çıkan kaliteli üretim ve getirdiği maddi kazanım, bu sektöre yatırım yapmak isteyen yatırımcıların da dikkatini çekmiş ve bunun neticesinde çeşitli ortak projeler üretilmeye başlanmıştır. Son zamanlarda İstanbul’da, kent merkezinde nitelikli otel sayısının yetersizliği ve yatak sayısında talep edilen artış sebebiyle, turizm alanındaki yatırımlara da ağırlık verilmiştir.

Firma halen “ Karaören Architecture and Development ” markası ile gerek tarihi alanlardaki bina restorasyon ve renovasyonları, gerekse sıfırdan tasarlanan ve geliştirilen yapı üretimleri ile konut, ticaret ve turizm alanlarındaki mimarlık, inşaat faaliyetleri, iş geliştirme ve yatırım çalışmalarını sürdürmektedir.